Följ de tankar och åsikter som Grafix Studio har kring arbete, livsstil och kunskapskrav som en frilansande webbdesigner!

Inside Grafix Studio, 2010


Förra året skrev jag ett inlägg där jag presenterade min studio som jag arbetar från.
Min föregående utrustning fungerade för sin tid, då jag även var en inbiten Windowsanvändare. I takt med att man utvecklas som frilansande webbdesigner så utvecklas även kraven och önskemålen för utrustning. Det krävdes helt enkelt en uppdatering för att öka min produktivitet. Det blev en iMac..

Bye Bye Windows, I’m a Mac


Då gick jag över till Mac från Windows. Det var en väldigt smidig och enkel övergång. Att installera programvaror på Mac går snabbt!

En iMac 27″ 2.8GHz Quad-Core Intel Core i7 med 4GB DDR3 ersatte en 2år gammal PC med Core 2 Duo och 2GB DDR2. Till detta kom även ett trådlöst tangentbord och Magic Mouse, som är underbar när man bläddrar bilder och hemsidor.

Hur var övergången från Pc till Mac? Inte alls svår, knappt märkvärdig när man jobbar med webb. Väl insatt i OS-X, som är operativsystemet, blir allting plötsligt mycket lättare.

Ökad produktivitet

Tack vare den stora skärmen samt möjligheten till Spaces slipper jag två skärmar. Istället så skiftar jag mellan ytor där jag delar upp det enligt följande.


Jag har alltså fyra ytor som jag jobbar med och använder för läsning, musik m.m. Väldigt praktiskt och bekvämt, ingen mer oreda på fönster och program.

Förutom ett datorköp så har även arbetsstolen uppgraderats till en ergonomisk stol. Eftersom jag sittar 6-8 timmar om dagen framför datorn så är det viktigt att man sitta bra för att inte få bestående skador i framtiden.
En ”korrekt” och upprätt ställning ökar även kroppens blodcirkulationen genom ett bättre syreintag, vilket leder till att man är piggare under arbetsdagen och viktigast, de sista timmarna man vanligtvis är trött och ofokuserad på.

Har du uppdaterat din arbetsplats sedan förra året? Dela med dig…

  • daniel

    Vad är det för stol?

  • http://www.grafixstudio.se/ Antonio

    Glömde bort att ta bild på den! Återkommer med uppdatering!

  • http://www.piah.se Pia

    Stor skärm är guld värt =) Med facit i hand kan jag inte fatta att jag använde en sån liten skärm som 19″ tidigare! Det där med ytor/spaces verkar ju praktiskt, men än har jag svårt att tänka mig att byta till MAC. Klarar mig bra med Windows än så länge i den lilla skala jag jobbar med det här.

  • http://pipebomb.se Niklas

    Hur länge städade du skrivbordet innan det fotot? ;) Skämt o sido önskar jag att jag med hade råd med en värsting, dock funkar ju en PC helt klart, men någon gång i framtiden så!

  • http://www.grafixstudio.se/ Antonio

    Tjena, längesen!

    Plockade faktiskt bara undan ett par saker =). Mac är mycket bättre, du klarar dig med en Macbook Pro om du inte har stora skärmkrav som jag!
    Såg din nya portfolio, bra initiativ.

  • http://www.grafixstudio.se/ Antonio

    Den är faktiskt mycket bättre och det är ingen stor tröskel att gå över. Rekommenderar det, du kommer jobba mycket snabbare =)

  • http://pipebomb.se Niklas

    Jo so i've heard! Tackar, kändes som vore kul att dra igång lite igen!

Mobilanpassa din hemsida! Lansera din restaurang i mobilen!

Vill du veta hur jag jobbar?

 

Följ Grafix Studio på Facebook

Värt att besöka!

Kundjobb

Besök portföljen »

Om webbdesigner Antonio Riveras

Tjena allihop, mitt namn är Antonio Riveras och jag bor i den vackra staden Malmö.

Som ni kanske redan har förstått så är jag en webbdesigner / grafiker. Jag är till mestadels självlärd, men har genomgått en treårig utbildning i Multimediateknik på Lunds Tekniska Högskola.