Följ de tankar och åsikter som Grafix Studio har kring arbete, livsstil och kunskapskrav som en frilansande webbdesigner!

Facebook marknadsföring – del 2

I ett föregående inlägg beskrev jag hur jag startade en annonskampanj på facebook. Nu tänker jag visa Facebooks annonshanterare och resultatet av min kampanj hittils.

Kampanjen startar

På de senaste två dagarna har jag haft 13 klick på min annons och 19 inblick på min sida. Rätt roligt, men när jag kollade djupare såg jag att sidan bara haft totalt 3 unika besökare.

Längst ner till vänster ser du kampanjprestationen (hur många klick din annons haft) och till höger hur många sidvisningar din sida har haft. Notera att sidvisningar inte behöver vara direkt relaterade till antalet klick. Dina vänner eller fans kan gå in på din sida genom din profil.

Klickningar på min annons

Unika besökare

Eftersom min max-budget är $5.00 per dag ska jag kanske inte förvänta mig mer. Men det är lite lustigt att jag bara har 13 klick när min annons har visats hela 47 326 ggr! Eller är detta normalt? En faktor som spelar roll här kan vara målgruppen. I mitt tidigare inlägg valde jag ett antal nyckelord som var relaterade till folks intressen. Jag valde nyckelord som Web Design, Graphics, Web Development etc. Men jag ändrade på detta och valde att rikta annonsen till alla över 18 i Sverige. Jag vet inte vad ska jag dra för slutsats här.

Om du är inne på Annonshanteraren kollar du ovanför diagramet för att se hur många visningar du haft, antalet klick, din CTR osv. Du kan även se annonsens händelser och hur mycket du slösar per dag.

Facebooks annonshanterare

Antalet visningar 47 326

Var visas annonsen?

Det tog ett tag innan jag hittade svaret till den frågan. Annonsen visas på facebooks annonsutrymme och nyheter. Rätt positivt att det visas bland nyheterna, eftersom det är det första du kommer till när du loggar in. Tyvärr så har jag ingen screenshot på detta.

En annan positiv faktor är att annonsen visar sociala händelser från din sida. Annonsen är alltså inte statisk, den visar aktiviteter från din sida som exempelvis nya bilder, diskussioner, importerade RSS-feeds etc.

Sociala händelser från din sida

Finns det en marknad för mig här?

Jag är inte särskilt erfaren i annonseringsbranschen eller sökannonsering, men jag misstänker att den svenska facebook-marknaden inte består av potentiella kunder till en webbdesigner som jag. Inte ännu iaf, men jag är tidigt ute med detta påstående, jag kan ha fel!

I takt med att Facebook växer kommer fler företag att förstå vikten av de sociala medierna och inse att det finns en marknad där. Detta gäller också privatpersoner som söker en tjänst, men här tror jag det dröjer lite längre än för företagen/företagare (de mer insatta).

Vad är nästa steg?

Här finns det inte mycket mer att hålla koll på. Eftersom jag inte är någon PR-snubbe kommer jag inte gå in djupare på detta ämne. Jag kommer enbart att övervaka min annons och experimentera med olika budgets.

Relaterade inlägg

Mobilanpassa din hemsida! Lansera din restaurang i mobilen!

Vill du veta hur jag jobbar?

 

Följ Grafix Studio på Facebook

Värt att besöka!

Kundjobb

Besök portföljen »

Om webbdesigner Antonio Riveras

Tjena allihop, mitt namn är Antonio Riveras och jag bor i den vackra staden Malmö.

Som ni kanske redan har förstått så är jag en webbdesigner / grafiker. Jag är till mestadels självlärd, men har genomgått en treårig utbildning i Multimediateknik på Lunds Tekniska Högskola.