En veckas jobbsemester
Skrivet i Frilans, Inspiration - Kommentera

Under vinterns månader är det rätt vanligt att inspiration och lust för jobb sjunker. Det blir svårare att jobba och att hålla disciplinen uppe när man har saker att göra. Tur är så kan frilansare reglera hur och var de jobbar, vilket är anledningen till att studion flyttade sin verksamhet till Gran Canaria under en vecka.
Jobba på en semester?
Det låter kanske underligt, men inte om du åker ensam. Det är vad jag gjorde som ett sorts experiment/avkopplingsmetod. Jag tog med mig jobbet på resan eftersom jag har en del hemsidor som jag jobbar på och kan absolut inte låta det ligga under en vecka. Det finns en del saker att tänka på när du åker på en jobbsemester. Det är viktigt att du kan jobba på samma sätt som du gör på hemmakontoret, eller nästintill iaf. Hur lyckas du med detta då? För bästa möjliga smidighet och för att slippa krångel, behöver du:
- Laptop
- Dropbox
- Wifi
- Skype
- Disciplin
Du och din laptop

Du kanske sitter på laptop när du jobbar redan nu, men det gör inte jag i min studio. Jag har en stationär för att jobba hemifrån och en laptop när jag är ute på uppdrag. För en del kan det kännas överflödigt men för mig är det större frihet. Mer om det sen..
Se till att ha en laptop du är nöjd med. Jag förespråkar Macbooks men alla typer av laptops fungerar givetvis. Inte mycket mer att säga än att laptop är nödvändigt.
Dropbox & Wifi

Wifi är en nödvändighet om du vill jobba på din egen laptop. Se till att hitta ett hotell eller hostel som erbjuder Wifi antingen i rummet eller i ett samlingsrum. Jag föredrar i rummet, då samlingsrummet är en plats för att äta och konversera på.
Hostel är rekommenderat då Wifi oftast ingår i priset och du träffar även fler likasinnade (folk som reser själv av olika anledningar)…
Wifi är även nödvändigt för Dropbox.
Dropbox är en tjänst där du sparar dina filer på ”molnet”, alltså på en server online. Det som gör Dropbox extremt bra för en resa är att du kan ”synka” dina lokala mappar och filer med ditt utrymme på Dropbpx-servern.
Att synka innebär att du inte behöver ladda upp filer hela tiden, utan du behöver endast ange att en mapp som ska synkas så kommer den mappen och dess filer automatiskt att laddas upp till servern varje gång filen sparas (text-dokument, photoshopfiler m.m.).

Dropbox lägger sig alltså som en mapp i din dator, som du kommer åt enkelt när du väl installerat programmet. Ett annat trick som jag utnyttjar maximalt är att jag synkar en mapp som ligger utanför Dropbox foldern.
Det gör jag för att jag vill jobba med mina filer lokalt och sedan slippa ladda upp dem i Dropboxmappen. Precis som tidigare nämnt så synkas alla filer upp till molnet när jag sparar dem.
Vice Versa så sitter jag i Gran Canaria och jobbar på mappen från min laptop, som ligger på min stationära, som är synkad med molnet (Dropbox). Jag jobbar direkt på mappen och allting jag gör härifrån sparas direkt både på molnet och lokalt på min stationära. Jag kan med andra ord bara komma hem och fortsätta jobba som ingenting!
Skype

Det finns många sätt att kommunicera med dina kunder när du är utomlands. Mail och chat fungerar fint, även telefonsamtal. Men vill du komma undan billigt samtidigt som du vill kunna nå dina kunder direkt så är det Skype som gäller!
Skype ger dig möjligheten att ringa direkt till dina kunder efter att du fyllt på ditt konto med krediter. Prislista hittar du här. Det är extremt bra förbindelse genom Skype, röster hörs hur klart som helst.
Glöm inte att du behöver mikrofon till din dator om du inte sitter på en laptop med en inbyggd.
Sist men inte minst – Disciplin
Glöm inte att du har ett jobb att sköta. Sol, bad och fest lockar men håll allting på en god nivå. Jag vaknar upp på morgonen, käkar frukost och jobbar i 3-4 timmar. Kl 12-13 går jag ut och njuter av det fina klimatet och miljön.

Vid kvällstid är det rekommenderat att du även då jobbar i några timmar, för att få saker gjort helt enkelt. Just nu har jag varit ute sen 12:00 och kom nyss hem från stranden (Kl är 21:30). Nu blir det att jobba lite, sen gå upp och vara social i samlingsrummet.
En schysst deal, med tanke på hur kallt och mörkt det är i Sverige runt denna årstid!
- http://christerh.se ChristerH
- http://www.proed.se Elias









Denna hemsida är självklart gjort i Wordpress!