Dagens publiceringsverktyg i två grupper
Skrivet i Design, Tips & Tricks - Kommentera

Det finns mycket publiceringsverktyg tillgängliga på marknaden. Några av de kostar, medan de andra är gratis. Det finns företag som utvecklar sina egna system, vilket jag oftast finner bara begränsade även om de har ett par fördelar över de andra.
Om du tar dig tid och jämför alla publiceringsverktyg som finns därute så kommer du ganska snabbt lägga märke till att du kan sortera de i 2 olika grupper. Dessa grupper har inga officiella namn, så låt oss kalla de för ”designvänliga publiceringsverktyg” och ”funktionsvänliga publiceringsverktyg”. Vad är skillnaden mellan dessa?
Designvänliga publiceringsverktyg
Hemsidor handlar till en stor del om design och ibland händer det att du skapar en layout som är lite mer av den komplexa typen. Designen innehåller massor av olika placeholders för text, tung grafik som är placerad på genomtänkta ytor. Det kan bli problem när även detta ska vara möjligt att uppdateras med ett publiceringsverktyg. Men det finns verktyg som är vänliga mot mer komplexa layouts.
Dessa publiceringsverktyg låter dig definiera redigerbara ytor praktiskt taget varsomhelst på layouten. Det spelar ingen roll om det är text i sidhuvudet, vänsterkolumnen eller högerkolumnen som ska uppdateras. Genom att definiera ytan tillåter du användare att redigera just det området. Denna typ av ”frihet” gör att dessa publiceringsverktyg är designvänliga.
Funktionsvänliga publiceringsverktyg
Om du vill fokusera på funktionalitet och dynamik så finns det även där en rad olika publiceringsverktyg att välja mellan. Verktyg som fokuserar på funktionalitet brukar inte vara designvänliga, inte riktigt på samma sätt som ovanstående ”designvänliga publiceringsverktyg”. Dock så börjar verktyg som exempelvis WordPress och Drupal med tillägg (plugins) bli allt mer vänliga mot design och mindre begränsade.
Funktionsvänliga publiceringsverktyg fokuserar på att tillhandahålla moduler och tillägg för att göra din hemsida lite mer avancerad. Tillägg för sökmotoroptimering, forum och kontaktformulär är bara ett urval av vad dessa verktyg erbjuder.
Det är upp till dig att avgöra vad som är viktigast för dig att kunna uppdatera och underhålla. Form eller funktion. Många publiceringsverktyg tillåter dig att välja teman, vilket på sätt och vis styr formen samtidigt som de erbjuder mycket funktionalitet. WordPress och Drupal är ett par exempel. CushyCMS däremot handlar bara om att editera text och bild, där möjligheterna är större att välja ut ett specifikt område i layouten och ändra på bild och text.
Vad väljer du?









Denna hemsida är självklart gjort i Wordpress!
Pingback: Vad kostar en hemsida? | Grafix Studio - webbdesign och grafik
Pingback: 5 konkreta tips till en säljande design | Grafix Studio - webbdesigner och grafiker